آزادی‌خواهان جهان، هم میهنان

 

واقعیات ایران و حاکمیت قرون وسطایی آن:

◄ با توسعۀ فقر و فلاکت در ایران تعداد زندانیان نظام اسلامی حاکم نیز شدیداً رشد یافته و به بیش از٢۵٠هزار نفر افزایش یافته است؛ در دادگاه‌های مختلفِ اسلامی ١۵میلیون پرونده انباشته است؛ این نظام طی حیات خونین و شوم خود همواره مقام نخست را در شمار اعدام (به نسبت جمعیت) به دست آورده است.

◄ با تکیه بر موازین قانونیِ اسلام، بخصوص تشیّع، زنان جامعه در همۀ زمینه‌های حقوقی مانند خانواده، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتّا روابط جنسی سرکوب گشته، تا جایی که فحشای شرعی به بخشی از خدماتِ رسمی و علنیِ توریستی تبدیل گشته است. ایران از حیث خودکشیِ جوانان زیرِ سی‌سال و همچنین گسترش مصرف مواد مخدر مقام اول جهانی را دارد.

◄ با نابودی احزاب، سندیکاها، مطبوعاتِ آزاد و قتل و آزار دگراندیشان، مهاجرت و فرار ابعاد وسیعی به خود گرفته است؛ ستم متداوم و عدم امنیت موجبات فرار ثروت‌های ملی و مغزها را فراهم کرده و در نتیجه صنایع ورشکسته است، بیکاری بیداد می‌کند، درآمد سرانه سقوط آزاد کرده است، جهش قیمت‌ها و تورّم هرروز قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد. هفتۀ پیش مقامات رسمیِ ج.ا. اعلان کردند که یکصد هزار کارگرِ بخش تولید ِقطعات اخراج شده‌اند؛ قریب ۵میلیون جوان، که نیمی از آنان فارغ التحصیلانِ دانشگاه‌ها هستند، بیکار بوده و هیچ چشم اندازی برای اشتغال آنان وجود ندارد.

◄ در حالی که بیش از٢٫۵ میلیون خانۀ خالی در کشور وجود دارد، ۳۰درصد جمعیت شهری ایران حاشیه‌نشین هستند، ۸۰درصد مردم زیر خط فقر مطلق و نسبی هستند، گرسنگی بیداد میکند. شاخص‌های کیفیت زندگی، رفاه و تأمین اجتماعی، درمان، بهداشت و دارو فاجعه است. به علت آلودگی هوا و ریزگردها و محیط زیست، ایران بیشترین رشد سرطان را دارد. بودجۀ حدود ۴٫۵میلیون دانشجو و آموزش عالی از بودجۀ حوزه‌های علمیه و تبلیغات اسلامی کمتر است.

◄ چندی پیش ”هانی تحویل‌زاده“ رییس انجمن شیرخشک و غذای کودک درباره وضعیت این مواد غذایی گفت: ” تخصیص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه شیر خشک قطع شد … در حال حاضر شرکت‌ها به‌دلیل کمبود مواد اولیه از ذخایر استراتژیک خود استفاده می‌کنند؛ پیش‌بینی می‌شود اگر شرایط به همین منوال پیش رود در آینده با کمبود شیرخشک در بازار مواجه شویم“. هفته گذشته ”خضری“ نماینده رژیم در مجلس اعلام کرد: ”۹۹در صد مواد اولیه دارویی وارداتی است …. داروی شیمی درمانی خارجی از دفتر بیمه حذف شده است …”. رییس جمهور دستگاه خامنه ای از وجود ذخایر ارزی فراوان خبر می دهد در حالی که میلیون ها تن کالا در انبارهای گمرگ انباشته شده و ترخیص نمی شود؛ و این همه در شرایطی‌است که ”ستاد اجرائی فرمان امام“ با سرمایه‌ای بیش از صد میلیارد دلار بدون هیچ نظارتی در اختیار ولایت فقیه قرار دارد که به آن موقوفاتِ امام رضا و همۀ امام‌زادگان را نیز باید افزود؛ بخش‌های اصلی و کلان اقتصاد کشور به شکلی سازمان‌یافته در دست تفنگداران سپاه پاسداران است.

◄ اکنون جان قریب به ۴میلیون کودک ایرانی که با عنوان غذای اصلی یا متمم به شیرخشک نیاز دارند در خطر است؛ همینطور وضعیت معیشتی مردم ایران نیز در همۀ زمینه‌ها. نظام ولی مطلقه فقیه بخوبی از آنچه که در انتظار او است آگاه است و پیشگیرانه شمشیر را از رو بسته و خود را برای مصاف آماده میکند. شیوۀ ترورهای مختلف و سوزاندنِ بی محابای مخالفین را نباید به حساب ناشیگری و خودسریِ عوامل ج.ا. تلقی کرد، این اعمال برای ایجاد وحشت و تشدید سرکوب انجام میگیرد و دقیقاً آدرس گیرنده دارد؛ بازداشت آقای هاشم خواستار، نمایندۀ پُرکارِ آموزگاران میهن را بایستی در این راستا دید، این آموزگار دلیر را زندانی نکردند بلکه او را بعنوان بیمار روانی به بند کشیدند و سپس همسرشجاع، فرزندان وتعدادی از همکاران آن رادمرد را نیز بازداشت کردند.

◄ حتّا آن بخش از مایحتاج فوقِ ضروریِ مردم را که شامل تحریم‌ها نمی‌شود، رژیم جمهوری اسلامی احتکار کرده و بر بستر شیوۀ ذاتیِ خود با ”عاشورایی“ کردن پیگیرِ جامعه، شماری از چهره‌های ”سرشناس“ کشور را به انقیاد تبلیغاتیِ خویش درخواهد آورد. متأسفانه در برپاییِ این کارزار گمراه کنندۀ تبلیغاتی، برخی از این خانم‌ها و آقایان کاسۀ داغ‌تر از آش شده و گناه مشترکِ تحریم‌گران خارجی و تحریم‌خران ”ملّی“ را یکجا به حساب امپریالیسم – با قرائت چهل‌سالۀ اسلامیِ آن – گذاشته و برای چندمین‌بار به ادامۀ حیات این نظام، یاری میرسانند.

واقعیاتِ غم‌انگیزِ حاکم در خارجِ ایران:

◄ هیچگونه رابطۀ ملموسِ نوعدوستانه از جانب دولت‌ها و مردمان کشورهای مختلف در نگرش به اوضاع اسفبار ایرانیانِ داخل به چشم نمیخورد. آنچه که برای کشورهای درگیر در تشدید تحریم‌ها، راهبردی است فقط حفظ منافع درازمدت خود بر بستر سازش‌های کوتاه ‌مدت است. اینان با مهارتی ”ستایش‌آفرین“ بیانِ رسانه‌ای خویش را از استاد خود ”تالیران“ آموخته‌اند که زمانی گفته بود: ”قدرت بیان بخاطرِ خدمت به پنهان کردن نیّات است!“ مردم ایران توسط این نظام‌ها – تا زمانی که ترغیب نشوند –  تغذیۀ معیشتی نخواهند شد ولی کماکان ”تغذیۀ مجازی“ آنان برقرار خواهد بود.

◄ جامعۀ چند میلیونی ایرانیانِ خارج کشور در تشتت کامل ملّی-اجتماعی بسر می‌برد. اگر هم کم وبیش احزاب و سازمان‌های سیاسیِ سنّتی و جدید وجود دارند، اکثراً یا گرفتار خودمشغولی بوده و یا در حال ورزشِ نرمِ سبقت از یکدیگر در آماده کردنِ دولتمردانِ خویش برای بازپس‌گیریِ کلید از صاحبخانه می‌باشند. اینان به هر دلیلی از خدمت به محرومان ایران طفره میروند ولی کشفِ نیّت پنهان‌شان زیاد پیچیده نیست؛ اینان با زبان بی‌زبانی میخواهند بگویند:” آقا بگذارید فشار بر مردم آن‌چنان تشدید گردد تا بپا خیزند و ج. ا. را به ستوه آورند و ما نیز نجات یابیم!“. در این بین اقلیتی نیز باقی میماند که میهن‌دوستی اش مترادف است با مردم‌دوستی و خدمتِ مبرم و هر چند محدود به خلق.

◄ اکنون مخاطبین ما آن دسته از هم‌میهنان ما هستند که، هر چند کم، از گروه میهن‌دوست ولی مردمی میباشند و در سیاست قبل از هر چیز غم‌خوار منافع بلافصلِ مردمان ایران هستند. بیائیم هرچه سریع‌تر خود را منسجم کرده و سپس به ایجاد و توسعۀ روابط خود با مردمان و سامانه‌های نوع‌دوست جهان بپردازیم؛ فقط در چنین شرایطی است که قادر خواهیم گشت مناسباتِ قدرت‌های جهان را در ارتباط با منافعِ مردمان ایران بگونه‌ای عُقلایی سَمت دهیم.

◄ در خاتمه سؤال چندبارۀ ما از بازیگرانِ کوچک و بزرگِ تحریم‌بازان حرفه‌ای این است: چه خواهید کرد اگر محاسباتِ کوتاه مدت‌تان درازمدت شود؟  ادامه پیش‌بینی نشده این وضعیت، می‌تواند به فاجعه عظیم‌تر انسانی در جامعه ایران منجر شود. آیا این سبک از کار مترادف با مَثل غربیِ: ”پس از من بگذار توفان نوح بیاید“ نیست؟ شما که تا کنون بیش از تعدادِ سال‌های برپایی ”حقوق بین‌الملل“، خود آن را شکسته‌اید، نمی‌توانید یکبار نیز همّت فرموده و این کار را، این بار بخاطر امر خیر انجام داده و تا اتمام تحریم‌ها، حاکمیت نظام ج. ا. را بر چپاول معیشت مردمان ایران از او سلب کرده و سیاستِ مماشات‌تان را بخاطر ”تغییر رفتار“ رژیم، بدون فلاکتِ ملّت ایران ادامه دهید؟ حد اقلِ خواستههای ما در دفاع از منافع بلافصل مردمان ایران، از قدرتهای تحریمگرِ رنگارنگ این است:

تجارت خارجیِ ایران در انحصار دولت است؛ تشکیلات متعدد وعظیمی وجود دارد که امر سفارشِ انواع کالاهای اساسی را انجام می دهند. حمل، ترخیص، توزیع وفروش این کالاها باید در یک سازمان مرکزی ادغام شده و در اختیار نماینده دفتر سازمان ملل متحد در تهران قرار گیرد؛ همچنین وجوه ناشی از فروش نفت؛ بر آورد نیازها، سفارش کالاهای اساسی، نظارت برخرید، کیفیت کالا، حمل ونقل، انبار، قیمت گذاری، توزیع وفروش، و وصول مطالبات تحت نظر نمایندگان نظام پزشکی ایران، کانونهای سراسری وکلای دادگستری، نمایندگان موسسات آموزشی کشور، سندیکاهای کارگری و انجمن‌های زنان قرار گیرد. نمایندۀ هر مدرسه، دبیرستان و یا موسسه آموزش عالی میتواند بنا بر انتخاب هیئت مذکور در حوزه محل خود مامور ایجاد هماهنگی بین مصرف کنندگان ومسئولین توزیع باشد. هم‌چنین هیئت مذ کور می تواند در صورت لزوم از متخصصین ایرانیِ برونمرز برای هر نوع خدمت مورد نیاز به کار دعوت کند.

۱۶ آبان ۱۳۹۷ ؛   7 نوامبر 2018

 

گروهی از فعالان و تحلیل‌گران سیاسی ایرانی ( دِگَرگام )

آدرس برای تماس و تبادل نظر:    [email protected]

 

 

هم‌میهنان! برای ادای حداقل دِین نسبت به مردمان ستم‌دیدۀ ایران و در جهت خلع حاکمیت و قطع دستان ناپاک جنایتکاران غارتگر اموال ایرانیان، از شما می‌خواهیم که در تکثیر و ترجمۀ این نوشته، کوشا باشید. این وظیفۀ وجدانی ما است که افکار عمومی مردم جهان را نسبت به آنچه که در بستر مماشات و سواستفاده از موقعیتِ تحریم در ایران و جهان می‌گذرد، روشن کنیم. نگذاریم که ثروتِ معیشتی مردمان ایران خرج ویرانی ایران، سوریه، یمن، عراق، لبنان و فلسطین شود.