نوزدهین سال‌گرد تروریسم بین‌المللی علیه عبدالله اوجالان و بحران‌های فزاینده ترکیه!

بهرام رحمانی :

مقدمه

هم‌زمان با نوزدهیمن سال‌گرد توطئه علیه عبدالله اوجالان، بحران‌های اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و منطقه‌ای ترکیه در حال افزایش است. بنا به گزارش حزب کارگران کردستان‌(پ.ک.ک) و مجلس حزب حیات آزاد کردستان‌(پژاک) به‌مناسبت پانزدهم مهرماه، با برگزاری آکسیون‌هایی در کشورهای مختلف و هم‌چنین با انتشار بیانیه‌هایی، سال‌روز شروع «توطئه بین‌المللی برضد رهبر خلق کرد عبدالله اوجالان» را محکوم کرده‌اند. 

فرماندهی یگان‌های مدافع روژهلات کردستان‌(ی.ر.ک)، با صدور بیانیه‌ای کتبی نوزدهمین سال‌روز توطئه بین‌المللی علیه عبدالله اوجالان را در 9 اکتبر 1998 محکوم کرد.

در بخش‌هایی از این اطلاعیه آمده است:

«19 سال پیش توطئه‌ای با مشارکت نیروهای منطقه‌ای و دولت‌ها علیه رهبر آپو به اجرا گذاشته شد و امروز هم با انزوای رهبری وارد مرحله‌ای دیگر شده است. نفرت و انزجار خود را از این توطئه اعلام می‌داریم. ده‌ها تن از رفقای ما از اولین روزهای توطئه با شعار «کسی نمی‌تواند خورشید را از ما بگیرد» … در سده بیستم که سیستم مدرنیته سرمایە‌داری با اتکا به دولت- ملت با بن‌بست و چالش روبه‌رو شده، ایده‌های رهبر آپو با مبنا قرار دادن جامعه ‌اکولوژیک، دمکراتیک و آزادی‌خواه برای خلق کرد و تمامی خلق‌های دیگر جهان نوید حیاتی نوین را به‌همراه دارد. به همین دلیل رهبر آپو از سوی نیروهای منفعطت‌طلب-هژمونیک و اشغال‌گران کردستان هدف قرار گرفت و با تصور اسارت رهبر آپو به بحران‌های خود پایان می‌دهند اقدام به توطئه نمودند. ایستار رهبر آپو در 19 سال حبس در زندان امرالی تمام برنامه‌های نیروهای منفعت‌طلب را به‌هم ریخت. اکنون در خاورمیانه و سطح جهان اتحاد مابین خلق‌ها هر چه بیش‌تر مسجل می‌گردد. ما هم هم‌چون یگان‌های مدافع روژهلات کردستان- ی.ر.ک بر مبنای فکر و فلسفه رهبر آپو برای آزادی رهبری تلاش می‌نماییم وظایف خود را به نحو احسن به انجام برسانیم…

یک‌بار دیگر مراتب احترام و تجلیل خود را نسبت به رهبر آپو اعلام می‌داریم. (٢٠)‌مین سال توطئه محققا سال آزادی رهبر آپو و خلق کردستان است.»

 

چندی پیش هم مامورین امنیتی ترکیه، تلاش کردند ربودن اوجالان را این‌بار با ربودن جمیل باییک تکرار و به نوعی قدرت‌نمایی کنند. اما در دام گریلاهای پ.ک.ک افتادند. منابع موثق تایید کردند که مامورین سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه قصد داشتند جمیل باییک رییس شورای اجرایی پ.ک.ک را که قصد مداوا در یکی از بیمارستان‌های سلیمانیه را داشت ربوده و به ترکیه منتقل کنند که این برنامه شکست خورده و تمامی نیروهای میت از سوی پ.ک‌ک دستگیر و به خارج از سلیمانیه منتقل شدند.

دولت ترکیه از اتحادیه میهنی کردستان عراق خواسته است که در اسرع وقت دخالت کرده و این افراد آزاد شوند.

این درخواست نیز از سوی پ.ک.ک رد شده و در نتیجه دولت ترکیه «بهروز گلالی» نماینده اتحادیه میهنی کردستان عراق را از این کشور اخراج کرده است. دولت ترکیه ه

ادامه مطلب