نامه ۷۱ تن از کارشناسان و مدافعان حقوق بشر به مقامات بین المللی در ارتباط با فاجعه کرونا در ایران

مرگ و میر فاجعه بار در اثر کرونا در ایران را متوقف کنیم

مسئولان محترم

در این نامه فوق‌العاده، ما وجدان  انسانی و مسئولیت حرفه‌ای شما را مخاطب قرار می‌دهیم تا با دخالت شما از مرگ و میر در ایران کاسته شود.

مدتی است که بنابر گزارش رسمی مقامات جمهوری اسلامی، تعداد مرگ و میر در ایران در اثر پاندمی کرونا به بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در روز در نوسان است. ( آمار غیر دولتی دو تا سه برابر آن را تخمین می‌زنند) این رقم اگر بالاترین درصد تلفات انسانی در یک کشور ۸۵ میلیونی نباشد بدون شک یکی از بالاترین هاست.

دلایل رسیدن به چنین وضعیتی چند‌‌گانه هستند:

۱- مقامات رسمی کشور، در ماه‌های ابتدائی شیوع این اپیدمی آن را از مردم ایران پنهان کردند و اقدامات لازم برای پیشگیری را به عمل نیاوردند.

۲- مسئول درجه اول مذهبی- سیاسی کشور، به‌جای مبادرت به تهیه واکسن از همه کشورهای تولید کننده‌ خریداری آنرا از کشورهای اروپائی و امریکا تحریم کرد و از چین و روسیه خریداری کرد که آنها نیز به تعهد خود به درستی عمل نکردند.

۳- چنین تصمیم سیاسی – دینی او، علم را فدای شعارهای سیاسی و دینی کرد که امروز شاهد عواقب هولناک آن هستیم.

۴- مقامات ذی‌نفوذ جمهوری اسلامی، با ادعای تولید واکسن ایرانی نه تنها واکسیناسیون را به تعویق انداختند بلکه در  پروسه تولید واکسن هیچ موفقیت ملموسی بدست نیاوردند.

۵- مقامات جمهوری اسلامی با کمک رسانی سازمانهای بهداشتی و پزشکی جهانی و بین المللی مانند پزشکان بدون مرز  مخالفت نمودند و آنها را که با تجهیزات بهداشتی برای کمک به مردم به ایران آمده بودند از کشور به بیرون راندند.

خانمها و آقایان گرامی، ما در بالا بطور خلاصه، به گوشه‌های کوچکی از سوء مدیریت رژیم در مبارزه با کرونا در ایران اشاره کردیم تا بدانید که هر روز هزاران نفر از  مردمان بیگناه ایران به امداد شما نیاز دارند. امروز مقامات  جمهوری اسلامی به ناچار در مقابل انبوه مرگ و میر اعتراف کردند که قصد خرید واکسن و حمایت کشورهای تولید کننده واکسن های تأیید شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، با نرم های بین‌المللی را دارند.

در این شرایط فاجعه‌بار، پرسنل بهداشتی و پزشکی ایران از نهایت کوشش و فداکاری دریغ نمی‌کنند. ما بر اساس رایزنی با پزشکان ایرانی به ویژه پزشکانی که در خط نخست مبارزه با بیماری کرونا هستند به اطلاع شما میرسانیم که آنها در انتظار دخالتهای فعال شما می‌باشند.

در جلساتی که با آنها به عمل آمد برای کاهش مرگ و میر از نیازهای مبرم زیر به ترتیب اولویت می توان نام برد.

ادامه مطلب