خطاب به مسئولان ایران اینترنشنال : به اصول و اخلاق رسانه ای پاینبد باشید

 

سیامک نادری :

دیروز ساعت ۷ عصر۹ نوامبر در فرودگاه آرلاندا بودم دیدم ایران اینترنشنال نوشته

«گزارش زنده» از آخرین جلسه دادگاه نوری و این ویدئو ۳ ساعت پیش در ۹ نوامبر در یوتیوپ گذاشته شده است؟ در حالیکه دادگاه ۸ نوامبر به پایان رسیده بود و هیچ رسانه ای در راهروهای دادگاه استیناف حضور نداشت.

– ایران اینترنشنال در سیزدهمین جلسه دادگاه یعنی اول  سپتامبر۲۰۲۳ آخرین باری بود که در راهرو دادگاه حضور داشت و خبرنگار آن آقای مهران عباسیان صبح آمد و فقط یک مصاحبه از قبل تعیین شده با خانم لادن بازرگان انجام داد ( با حفظ احترام به ایشان) و سپس سالن دادگاه را ترک کرد. و پس از آن هیچگاه در این سه ماه تا پایان جلسات در دادگاه استیناف حضور نداشته است.

این نوع خبر رسانی مجعول خلاف اصول و اخلاق رسانه ای است زیرا:

۱) روز ۸ نوامبر من در سالن دادگاه حضور داشتم و تا پایان دادگاه که همه شرکت کنندگان راهرو سالن دادگاه را ترک کردند خبرنگار ایران اینترنشنال در دادگاه و سالن آن و حتی بیرون دادگاه حضور نداشت. ۲) همچنانکه در دادگاه بدوی پس از پایان جلسات دادگاه، حاضرین دادگاه را ترک کرده و نگهبانها همه کریدور ها و… چک میکردند و افراد را از دادگاه به خارج ساختمان هدایت می کردند و درب ها را می بستند و ورود به دادگاه ممنوع میشد، این دادگاه نیزچنین بود. ۳)

 

در خبر ایران اینترنشنال تحت عنوان« آخرین جلسه دادگاه نوری برگزار شد» از آن به عنوان « گزارش زنده» یاد شده است که این اساساً صحت ندارد و ایران اینترنشنال و هیچ رسانه و خبرنگارفارسی زبان در ماه های اکتبر و نوامبر۲۰۲۳ در دادگاه استیناف حضور نداشت. اما خبرنگاران خارجی حضور داشتند.

 

۴) این «گزارش زنده» ایران اینتر نشنال نه در روز ۸ نوامبر ۲۰۲۳و آخرین جلسه دادگاه استیناف، بلکه روز پنج شنبه ۹ نوامبر ضبط شده است و مهران عباسیان در همان سالن دادگاه استیناف حاضر شده و بعنوان گزارش زنده( ۸ نوامبر) انعکاس میدهد، اگر به ویدئو توجه کنید سالن دادگاه از شرکت کنندگان و حاضرین در دادگاه خالی است و حتی نگهبان و…نیز حضور ندارد؟ ۵) در کانال تلگرامی ایران اینترنشنال همین گزارش زنده توسط آقای مهران عباسیان در روز پنج شنبه ۹ نوامبر ۲۰۲۳ انعکاس یافته است و اخبار پیش از خبر فوق نیز اخبار مربوط به روز پنج شنبه۹ نوامبر است و نه روز چهارشنبه۸ نوامبر ۲۰۱۳. به عبارتی ساعت خبر ایران اینترنشنال در« گزارش زنده » به ساعت ۳:۴۵ بعداظهر است و خبر پس از آن نیز مؤید همین امر است که نوشته شده است:« سرخط خبرهای پنج‌شنبه ۱۸ آبان » ( این خبر در ساعت ۴:۳۶ انعکاس یافته است) و من ناگزیرم برای مستند کردن نوشته ایم از آنها عکس بگیرم تا بتوان مستند و روشنگر باشند) ۶) از جلسه سیزده دادگاه اسیتناف ایران اینترنشنال در دادگاه حضور نداشته است و مصاحبه از قبل تعیین شده با خانم لادن بازرگان که از مهمانان همیشگی برنامه ایران اینترنشنال است این مصاحبه را نمی توان بعنوان حضور در دادگاه عنوان کرد کما اینکه بلافاصله پس از انجام این مصاحبه سالن را ترک کردند. ۷) اینکه دلایل عدم حضور رسانه ای مثل ایران اینترنشنال که از قضا خبرنگار آن آقای مهران عباسیان در استکهلم حضور دارند در یک دادگاه تاریخی و بین المللی چه مسائلی می تواند باشد این مسئولان ایران اینترنشنال هستند که باید پاسخگو باشد و از قضا پاسخگویی به تنه عظیم دادخواهانی که امکان حضور دردادگاه را ندارند و در ایران حضور دارند و دادگاه را دنبال میکردند. ۸) سویه دیگر داستان این است که آقای مهران عباسیان تنها خبرنگاری است از آغاز دستگیری حمید نوری در نوامبر ۲۰۱۹ در دادگاه ها حضور داشته و تمام ۲۲ جلسه بازداشتی حمید نوری رو پوشش دادند، و ایران اینترنشنال یکی از معدود رسانه هایی بود که ۹۰٪ از جلسات دادگاه را پوشش داد و از قضا در روزهای پایانی دادگاه بدوی در مقابل دادگاه با حضور آقای رمضانپوردر جنب دادگاه چادر زده و به پخش مستقیم و ارسال گزارش های متنوع از دادگاه و شاکیان و شاهدان و خانواده ها و روشنفکران و… پرداختند و تا جاییکه بیاد دارم اکیپ خبرنگاران ایران اینترنشنال با هیچ رسانه دیگر قال مقایسه نبود و از قضا بیشترین خبرنگاران ایران اینترنشنال وشناخته شده ترین آنها نیز در استکهلم و مقابل دادگاه حضور داشتند ، از سوی دیگر ایران اینتر نشنال از دادگاه استیناف نیز نسبت به دیگررسانه ها حضور بیشتری داشت. من از نزدیک شاهد تلاشهای بی وقفه خبرنگاران بودم از جمله شاهد بودم که آقای مهران عباسیان و فیلمبردار ایشان تمام مدت دادگاه سرپا ایستاده و زحمت می کشیدند و حتی در مواقع ظهر سرپایی غذا می خوردند و به تهیه گزارش می پرداختند.
در باره عدم حضور آقای مهران عباسیان در آخرین جلسات دادگاه نوری مطلع شدم که ایشان سه روز بیمار بودند و حتی صدای ایشان نشاندهند این بود که بشدت سرماخورده اند. به همین سبب قدردان تلاشهای ایشان و همه رسانه ها و از جمله خانم حمید آرمیده عزیز و فرزاد صیفی کاران، یوحنا نجد، رضا حاج حسین، امید منتظری، آیدا قجر و شیرین شمس و سیمین اسکویی و…هستم و در واقع بدون حضور این رسانه ها و خبرنگارانی که فراتر از شغل و حرفه خود واقعا مایه گذاشتند و صدای دادخواهی مردم ایران بودند نمی توانستیم دادخواهی را پیروزمندانه پیش ببریم
دوستان گرامی هدف من نقد است و اگر هدف نقد تخریب نباشد می تواند سازنده باشد و خود پرسش های دیگری را پیش روی ما بگذارد که چرا دادگاه استیناف آنچنان که باید رسانه ای نشد؟
واقعیت اینکه رژیم جمهوری اسلامی برخلاف رسانه های فارسی زبان خارج از کشور در دادگاه بدوی بسیار کم به دادگاه نوری پرداخت، اما در دادگاه استیناف رسانه های رژیم جمهوری اسلامی بیشتر از رسانه های فارسی زبان خارج از کشور به دادگاه حمید نوری پرداختند؟.
بنظرمی آید که رژیم جمهوری اسلامی همچنانکه به رآی دادگاه بدوی تن نداد و برخلاف دادگاه اسدالله اسدی در بلژیک یا دادگاه میکونوس درخواست استیناف نداشت، بدلیل طبعات بین المللی و حقوقی دادگاه استکهلم نمی تواند به این حکم تن دهد و به احتمال بسیار پس از رای دادگاه استیناف، پرونده حمید نوری از سوی رژیم جمهوری اسلامی به دادگاه عالی ارجاع شود، و به همین سبب نیاز به حضور رسانه ها بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود بویژه اینکه جنگ غزه همه اخبار را تحت الشعاع خود قرار داده است.
یاد آوری اینکه من در روز ۸ سپتامبر۲۰۲۱ هنگامی که دادستان حتی سه بار از من پرسید: « آیا تو دیده ای که حمید نوری بیاید و تو را نزد هیئت مرگ ببرد؟» دادستان و پرونده بعنوان یک شاکی به پاسخ مثبت من نیاز داشت. اما من هرچه کردم آن لحظه به یادم نمی آمد و با اینکه صددر صد مطمئن بودم که حمید نوری و داود لشکری بودند اما چون یادم نیامد حاضر نشدم دروغ بگویم که بله من دیدم حمید نوری بود. زیرا شهادت دروغ پیش از همه وجودم را نابود میکرد و برغم اینکه دادستان سه بار پرسید و پاسخ مثبت به سوال برای من حیاتی بود گفتم یادم نمی آید. و از قضا همین شهادت صادقانه در دادگاه تأثیر دارد، و الا اگر شهادت خارج از این بود

این دادگاه و عدالت و دادخواهی باید به دروغ و تحریف و پروپاگاندا آلوده میشد و این در شأن و مرتبت جانباختگان ما نبود و این از هر حیث به زیان روح و محتوای دادخواهی و امر مبارزه با رژیم فاشیزم اسلامی است.
رویکرد گزینیشی و تفکیک و دستچین کردن افراد برای ارائه گزارش و مصاحبه و بایکوت و حذف دیگران به طبع به همین نقطه نیز خواهد رسید، پیش از این نسبت به چهرسازی پرسش برانگیز از شادی امین در ایران اینترنشنال نوشته بودم. به طبع نوشته من در چارچوب نقد و پرسشگری و شفاف سازی است و رسانه ای که خود در پی این اهداف است نباید به چنین روشهایی اقدام کند.
به طبع از دوستان خواهش دارم که در کامنت ها به نقد روش های و کارکردها تمرکز کرده و از هر گونه اتهام زنی و یا بکار بردن کلمات نامناسب و یا تعمیم دادن آن خودداری کنید زیرا بسیاری از خبرنگاران از دوستان ما هستند و من احترام بسیاری برای آنها قائل هستم و در دادگاه بدوی نیز بسیار خوب عمل کردند و من قدردادن تک تک آنها هستم . با سپاس