جنبش دادخواهی و جنجال خبری بستری شدن نیری در هانوفر

 

ایرج مصداقی :

این نوشته نگاهی خواهد داشت به آنچه که در روزهای گذشته تحت عنوان حضور حسینعلی نیری در بیمارستان تخصصی هانوفر مطرح شده است که از نظر نگارنده جنجال خبری و انتشار اخبار غیرواقعی و علیه جنبش دادخواهی و به نفع نظام اسلامی و جانیان است. از همین حالا بایستی منتظر واکنش جانیان بود.

اگر کسی درایت سیاسی داشته باشد و دادگاه حمید نوری و حکم تاریخی دادگاه استکهلم را جدی گرفته باشد به سادگی می‌تواند به غیرواقعی بودن این دسته اخبار پی ببرد.

چرا که در حکم دادگاه استکهلم روی نقش مهم و تعیین کننده نیری در هیأت مرگ ۶۷ تأکید شده و در زمانی که دادگاه تجدید نظر حمید نوری جریان دارد محال است نیری پایش را به یک کشور اروپایی بگذارد. نظام اسلامی برای آزادی حمید نوری خود را به آب و آتش می‌زند چگونه ممکن است برای سفر درمانی به نیری اجازه سفر به آلمان دهد و مشکل بزرگتری برای خود درست کند. مشکلی که پای یکی از بالاترین مقامات قضایی نظام اسلامی را به میان می‌کشد و جنایات ۴۵ ساله نظام اسلامی را پیش چشم جهانیان هویدا می‌کند.  

لحظه‌ای به این موضوع فکر کنید که نیری برای درمان و به دست آوردن سلامتی‌اش، ریسک دستگیری و محاکمه و زندان را به جان می‌خرد! آیا اگر شما بودید چنین کاری می‌کردید؟

مقامات نظام اسلامی بهتر از مدعیان پیگیری دستگیری نیری به اهمیت دادگاه حمید نوری و اثرات تعیین کننده‌ آن واقف هستند. متأسفانه عده‌ای که خود را اسیر رقابت‌ و عقب‌ماندن در پرونده حمید نوری می‌بینند با برجسته‌کردن این نوع اخبار و شاخ و برگ دادن روزانه به آن به دنبال جبرات مافات هستند. در این وانفسا چنانچه انتظار می‌رفت مثل همیشه بخشی از مردم نیز در دام فضای مجازی و انتشار خبرهای غیرواقعی افتادند.

عده‌ای در این رابطه به اظهار نظر چند نماینده پارلمان و یا شخصیت سیاسی آلمانی اشاره می‌کنند. اگر به این استدلال بسنده کنیم آنوقت بایستی آمار و ارقام جعلی را که مجاهدین به خورد نماینده‌های اروپایی و آمریکایی می دهند و از زبان آن‌ها تکرار می‌کنند جدی گرفت.

با توجه به استقلال دستگاه قضایی کشورهای اروپایی هر عاقلی می‌داند تضمین هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند مانع دستگیری نیری شود و نظام اسلامی تن به چنین خطایی نمی‌دهد. تنها کسانی که اسیر نگاه ایدئولوژیک هستند و چشمانشان بر واقعیت بسته است به چنین خبط و خطایی دچار می‌شوند. 

هر کس که با الفبای سیاسی آشنا باشد می‌داند هیچ سیاستمدار آلمانی نیست که بتواند جلوی حکم دستگیری دستگاه قضایی هریک از کشورهای اروپایی را بگیرد. ‌بعید است مقامات آلمانی در چنین موقعیتی تن به چنین ریسکی دهند و پذیرای کسی شوند که نامش در پرونده نوری مطرح است. 

در فتوای خمینی برای کشتار زندانیان سیاسی روی اسم نیری به عنوان رئیس هیأت تأکید شده و آیت‌الله منتظری به این مسئله در دیدار با اعضای هیأت مرگ اشاره کرده‌اند و مهم‌تر از همه نیری شخصاً به حضور خود در هیأت مرگ اعتراف کرده و درباره ضرورت این کشتار گفتگوی مطبوعاتی کرده است. پیگیری پرونده و صدور حکم دستگیری بین‌المللی برای نیری از آب خوردن نیز ساده تر است. تنها احتیاج به یک شکایت چند خطی و اقدام دادستان سوئد بود.

دادستان پرونده حمید نوری به سادگی می‌تواند درخواست دستگیری هر شخصی را که در ارتباط با پرونده نوری است بدهد. وکلای ما در پرونده حمید نوری در صورت واقعی بودن اخبار به سادگی می‌توانستند این پرونده را از طریق دادستان پرونده نوری به جریان بیاندازند. اگر اشاعه‌دهندگان اخبار دروغ چند روز گذشته جدی و کار بلد بودند در آلمان دنبال وکیل و دادستان نمی‌افتادند و لقمه را دور دهانشان نمی‌گرداندند و از کمک دادستان و وکیلی برخوردار می‌شدند که پرونده نوری را به ثمر رسانده است. به لحاظ حقوقی مقامات آلمانی نمی‌توانستند پاسخ درخواست رسمی دادستان پرونده نوری را ندهند.

همه‌ هراس من در جریان پیگیری پرونده حمید نوری این بود که دستگاه سیاسی و یا امنیتی سوئد از فعالیت‌های من آگاه نشود چرا که حدس می‌زدم تحت عنوان منافع سوئد و امنیت سوئدی‌ها مانع سفر نوری به این کشور می‌شوند تا مشکلی برایشان ایجاد نشود. واضح است حتی اگر نیری بر فرض محال بخواهد به آلمان سفر کند مقامات آلمانی به دلیل منافع کشورشان مانع این سفر می‌شوند. 

علاوه بر این‌ها در رسانه‌ها آمده است فرد بستری شده در بیمارستان هانور (۶۷ ساله) و همسن نیری است. این گونه اطلاعات بر اساس ناآگاهی منابع انتشار می‌یابد. نیری متولد ۱۳۲۷ است و نه ۱۳۳۵. من سال‌ها قبل به این موضوع اشاره کرده و تاریخ تولد او را تحصیح کردم. در کتاب «عدالتخانه و ویرانگرانش» نیز به تاریخ تولد صحیح او اشاره کردم. بنا بر این یکی از استدلال‌های اشاعه‌دهندگان خبر خود به خود منتفی می‌شود. 

خبر اعلام شده مبنی بر این که نیری با ویزای شنگن ایتالیا وارد این کشور شده نیز نادرست است و به شکل ناشیانه‌ای از روی پرونده نوری و پس از تکذیب مقامات آلمانی کپی برداری شده است.

اطلاعات دیگر مبنی بر تغییر جا و طبقه‌ای که نیری در آن بستری بوده نیز جعلی است و به منظور داغ نگاه داشتن موضوع تولید شده است.

متأسفانه همین عده در جریان جنجال دستگیری قاضی تردست نیز با جنجال و تولید اخبار دروغ تلاش چندساله من برای به تور انداختن او را بی‌اثر کردند. آن‌ها در حالی که قاضی تردست در ایران به سر می‌برد خبر از حضور او در آلمان می‌دادند. در حالی که او چند سال قبل از تاریخ ادعایی به آلمان سفر کرده بود.

تصورش را بکنید نیری به ادعای این عده حداقل ۲۷ روز در آلمان بوده و آن‌ها با وجود حکم دادگاه نوری عاجز از بازداشت او بودند، آیا این یک شکست برای جنبش دادخواهی و ادعاهایش مبنی بر این که اروپا را برای جانیان نا امن می‌کند نیست؟

«هرکه ناموخت از گذشت روزگار نیز ناموزد ز هیچ آموزگار»

حتی اگر بر فرض محال نیری در هانوفر بستری بود نیز شیوه دستگیری او بایستی در خفا و بدون جنجال خبری دنبال می‌شد. متأسفانه گشاده‌دستی رسانه‌ها در گفتگو با مدعیان این خبر جعلی حیرت‌انگیز است.

تجربه‌ی دستگیری و محاکمه حمید نوری پیش ماست. گذشته را نمی‌توان تغییر داد و اثرات ناگوار این دست از اخبار در روزهای آینده مشخص خواهد شد. تنها دستاوردی که این کارزار دروغ برای ما می‌تواند داشته باشد این است که از این به بعد کسانی را که در این گونه موارد دست به جنجال خبری می‌زنند و به فراخوان و تظاهرات اعتراضی و … مشغول می‌شوند جدی نگیریم.

پروسه حقوقی ادعایی با جار و جنجال پیش نمی‌رود. جنبش دادخواهی هیچ نفعی از دروغ و تبلیغات دروغین نمی‌برد. دادگاه حمید نوری تأیید این مدعاست.

بزرگترین سرمایه ما اعتماد مردم است و نباید به آن ضربه زد.

تجربه به ما می‌گوید دست‌اندرکاران این جنجال و هیاهوی خبری در روزهای آینده و هنگامی که نظام اسلامی از نیری پرده‌برداری کرد به جای پذیرش مسئولیت و عذرخواهی خواهند گفت که مقامات آلمانی او را از در پشت بیمارستان فراری دادند و چند ناسزا نثار «سرمایه‌داری» و «امپریالیسم» خواهند کرد و به طرق مختلف خود را پیروز میدان خواهند خواند.

 

۲۴ ژوئیه ۲۰۲۳

ایرج مصداقی

 

بعد از انتشار: 

ماه گذشته فلاحیان قصد سفر به عربستان برای انجام مراسم حج را داشت اما در فروگاه مانع سفر او شدند و تنها مهدی خبیری مدیر دفتر و پرسنل دفتر او اجازه سفر پیدا کردند. در چنین شرایطی چگونه ممکن است به نیری اجازه سفر به آلمان داده شود.  ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۳